Jak uchronić się przed żylakami?

Witam jestem po operacji lewej nogi żylaków co trzeba robić żeby nie powstały żylaki lub najbliższym czasie bo lekarz po wypisie ze szpitala nie udzielił mi żadnych rad poza tym ze trzeba zdjąć szwy po 7 dniach i założyć pończochy a więcej nic niewiem jak mam zachowywać sie zaraz po operacji ile można chodzić itdo. żeby nie powstały szybko znowu żylaki za odpowiedz bardzo dziękuję.

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam. Niestety jedyną skuteczną metodą zapobiegania powstawania żylaków jest kompresoterapia w postaci pończoch lub podkolanówek. W profilaktyce zalecany jest pierwszy lub drugi stopień ucisku. Wyroby uciskowe należy zakładać bezpośrednio po przebudzeniu i nosić cały dzień. Jest możliwe okresowe zdjęcie pończoch, np. na czas kąpieli czy prysznica, natomiast po zakończeniu wszystkich czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej należy jak najszybciej ponownie założyć wyroby uciskowe. Choć trudno jest ocenić, czy w Pani przypadku kompresoterapia uniemożliwi postęp niewydolności żylnej i uchroni przed powstaniem owrzodzenia troficznego na podudziu, ponieważ pończochy mogą być np. źle dobrane, to jednak kompresoterapia jest nadal najskuteczniejszym postępowniem chroniącym przed powstaniem powikłań wtórnych do przewlekłej niewydolności żylnej. Wiele także zależy od producenta wyrobu uciskowego, niektóre ulegają stosunkowo szybko rozciągnięciu tracąc swoje właściwości profilaktyczne. Leczenie farmakologiczne ma tym przypadku mniejsze znaczenie. Z wyrazami szacunku Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106 Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42