Jak uniknąć pęknięcia lub nacięcia krocza podczas porodu?

jak uniknąc pekniecia i naciecia krocza?jestem szupla osobą i boje sie ze moj kanał rodny jest wąski i ze bedzie trzeba naciąć lub ze samo peknie a zaznacze ze jest to moja 1 ciaza.czy przechodzące dziecko przez kanal rodny boli?bo skurcze wiem ze bolą ale czy czuc jak dziecko przechodzi?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Decyzja o nacięciu krocza podczas porodu podejmowana jest na bieżąco przez ginekologa i położną w zależności od przebiegu porodu. Nacięcie krocza wykonywane jest przede wszystkim w celu uniknięcia pęknięcia krocza (które przebiega w sposób mniej kontrolowany i goi się trudniej). Nie istnieje jednoznaczne porównanie bólu podczas porodu, dla części kobiet skurcze (a zwłaszcza parte) są dużo bardziej bolesne niż przechodzenie dziecka przez drogi rodne. Proszę pamiętać, że w Polsce kobietom rodzącym przysługuje prawo do bezpłatnego znieczulenia porodu w ramach NFZ.