Jak uodpornić organizm 5-miesięcznego dziecka?

Jak uodpornić organizm 5-miesięcznego dziecka, bo choruje często. Czy powodem tego może być fakt, że urodził się za wcześnie, bo już w 36. tygodniu ciąży? Mial zakażenie płuc bo znaleziono u niego mleko i ma jeszcze do końca niedomkniętą dziurkę w nosku. Wychodzi mu katar w postaci flegmy, kry ma długość prawie 5 cm. Płacze bardzo jak mu się oczyszcza nosek. Brał już 3 razy antybiotyk, bo przeziębia się często. Boję się o niego. Dopóki nie będzie zdrowy, to nie mogą mu zrobić prześwietlenia w tunelu, bo go muszą uśpić, a po antybiotyku nie wolno tego robić. Jak mogę mu pomóc ze swojej strony? Dziękuję za pomoc, mama małego Emilka

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

u tak małego dziecka układ odpornościowy jeszcze się kształtuje. Początkowo przekazywane są mu przeciwciała odpornościowe z organizmu matki, potem wraz z mlekiem, jeżeli karmione jest piersią.Nie ma sprawdzonych sposobów na wzmacnianie odporności u kilkumiesięcznych dzieci. Możliwe jest ewentualnie stosowanie probiotyków (preparatów zawierających żywe kultury bakterii), oczywiście po konsultacji z lekarzem pediatrą.