Jak usg liczy tygodnie płodu?

Jezeli mowi sie ze usg podaje faktyczny wiek plodu to od daty porodu wyznaczonej przez aparat usg do minionych tygodni powinno wyjsc 38tygodni a nie 40 bo faktycznie ciaza trwa 38tyg od momentu zaplodnienia. wiec jesli od daty porodu wyznaczonej przez usg mija 40tyg(liczac z wyznaczonych tygodni przez aparat)oznacza to ze usg policzylo ciaze nie od zaplodnienie czyli inaczej doliczylo 2 tyg do momentu zaplodnienia?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Wiek ciążowy zwyczajowo ocenia się od daty ostatniej miesiączki. W badaniu USG również wiek ciążowy liczony jest od dnia ostatniej miesiączki.