Jak wygląda badanie "rezonans magnetyczny kęgosłupa". Czy należy się do niego jakoś przygotować?

Mam problemy z kręgosłupem lędźwiowym i mam skierowanie na rezonans magnetyczny. Chciałabym wiedzieć jak to wygląda.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Badanie RM nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania (z wyjątkiem sytuacji, kiedy wykonywane jest z podaniem kontrastu - wtedy należy pozostać na czczo). Pacjent  podczas badania w pozycji leżącej na plecach wprowadzany jest  do komory aparatu (w kształcie walca) o jednorodnym i stałym polu magnetycznym. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne dla zdrowia (nie wykorzystuje promieniowania RTG) i całkowicie bezbolesne, trwa ok. 40 minut.