Witam serdecznie. Jest to spectroscopic rezonansu magnetycznego. Metoda ta polega na wzbudzaniu spinów jądrowych znajdujących się w zewnętrznym polu magnetycznym poprzez szybkie zmiany pola magnetycznego, a następnie rejestrację promieniowania elektromagnetycznego powstającego na skutek zjawisk relaksacji, gdzie przez relaksację rozumiemy powrót układu spinów jądrowych do stanu równowagi termodynamicznej. NMR jest zatem jedną ze spektroskopii absorpcyjnych.

0

Badanie NMR to inny stosowany w literaturze i praktyce skrót badania MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, tomografia rezonansu magnetycznego) czy jak potocznie się mówi rezonans magnetyczny.
Badanie tomografii rezonansu magnetycznego polega na tym, że pacjent przed badaniem poproszony jest o ściągniecie wszystkich metalowych części ubioru np. paski, biżuteria, telefon komórkowy, karty kredytowe czy płatnicze etc. Następnie pacjent kładzie się na specjalny stół gdzie nad badaną częścią umieszcza się specjalną cewkę, która pozwala na odebranie i wysyłanie fal. Następnie stół pacjenta wjeżdża do gantry czyli potocznie zamkniętego tunelu lub w przypadku aparatów MRI półotwartych, do półotwartego tunelu, po czym następuję badanie. Czas trwania badania zależy od rodzaju badania i czy jest to badanie kontrastowe czy nie (podanie środka kontrastowego). W aparacie wysokopolowym (1,5 T) badanie średnio trwa od 15 do 45 minut. Natomiast w aparacie niskopolowym (0,3 T) od 20 do 50 minut.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty