Jak zbadać obciążenie genetyczne nowotworem?

mam na imie Basia i 37 lat.4 lata temu zmarla moja Mama ( 51) lat,miala raka pluc,pozniej przezuty byly juz wszedzie.Mama mojej mamy zmarla tez na raka narzadow rodnych..jej Mama czyli moja pra babcia tez zmarla na raka..Bylam u lekarza ginekologa na badaniach kontrolnych..powiedzialam o sytuacji rodzinnej..p.Dr.zbadala mnie przez usg dopochwowe i powiedziala ze wszystko jest ok. Czy wystarczy tylko badanie usg? Jakie badania wykonuje Sie zeby stwierdzic czy Nie jestem obciążona genetycznie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, rzeczywiście, występowanie chorób nowotworowych w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Wobec raka narządów rodnych o nieustalonym pochodzeniu ciężko jest zalecić wykonywanie bardziej specjalistycznych poza badaniem ginekologicznym, USG i regularną cytologią - która jest w tym wypadku najlepszą metodą badania przesiewowego, ale tylko dla raka szyjki macicy. Rak płuca również najczęściej spowodowany jest czynnikami środowiskowymi, w tym przede wszystkim czynnym i biernym paleniem tytoniu, u niewielkiej grupy chorych wpływa mają czynniki genetyczne i możliwe jest wykonanie (odpłatne) badań genetycznych w kierunku ew. mutacji genów - w tej sytuacji zalecam przede wszystkim kontakt z pulmonologiem.