Jak zbadać obciążenie genetyczne nowotworem?
mam na imie Basia i 37 lat.4 lata temu zmarla moja Mama ( 51) lat,miala raka pluc,pozniej przezuty byly juz wszedzie.Mama mojej mamy zmarla tez na raka narzadow rodnych..jej Mama czyli moja pra babcia tez zmarla na raka..Bylam u lekarza ginekologa na badaniach kontrolnych..powiedzialam o sytuacji rodzinnej..p.Dr.zbadala mnie przez usg dopochwowe i powiedziala ze wszystko jest ok. Czy wystarczy tylko badanie usg? Jakie badania wykonuje Sie zeby stwierdzic czy Nie jestem obciążona genetycznie?

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania
Witam, rzeczywiście, występowanie chorób nowotworowych w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Wobec raka narządów rodnych o nieustalonym pochodzeniu ciężko jest zalecić wykonywanie bardziej specjalistycznych poza badaniem ginekologicznym, USG i regularną cytologią - która jest w tym wypadku najlepszą metodą badania przesiewowego, ale tylko dla raka szyjki macicy. Rak płuca również najczęściej spowodowany jest czynnikami środowiskowymi, w tym przede wszystkim czynnym i biernym paleniem tytoniu, u niewielkiej grupy chorych wpływa mają czynniki genetyczne i możliwe jest wykonanie (odpłatne) badań genetycznych w kierunku ew. mutacji genów - w tej sytuacji zalecam przede wszystkim kontakt z pulmonologiem.