Jak zinterpretować wynik badania echokardiograficznego?

Proszę o odpowiedź, czy zmiany w echu serca, szczególnie LK i PK z dnia 27.04.2010 i z 14.09.2011 bardzo się różnią i powinienem zgłosić się do kardiologa lub zmienić styl życia? Jestem po trzech zawałach, ostatni w 2009.07. Jestem osobą 56-letnią, płci męskiej, ruchliwą, tzn. jeżdżę dużo rowerem - w zależności od czasu to od 20 do 50 km rozłożone w czasie 2-4 godzin, na rolkach około 10-12 km lub chodzenie o kijkach 10-20 km. Ze względu na charakter pracy za biurkiem, czyli 8-10 godzin, jedną z tych form uprawiam codziennie. Badania były robione w innych miejscach, zapewne na innych aparatach. 27.04.2010 14.09.2011 LK 55 LK 74-81 PK 31 PK 15 LP 42 LP 35 TŚ 10-11 TSLK 7-12 PMK 10-11 PMK 8-13 Ao 21-38-32 Ao38.

Witam!

Badanie echokardiograficzne jest bardzo cennym badaniem, ale jego wiarygodność zależy w dużej mierze od osoby wykonującej badanie oraz jakości aparatu. W Pana przypadku należy rozważyć zarówno te 2 czynniki jak i rzeczywisty postęp choroby w tym przypadku być może przerost lewej komory.
Regularna aktywność fizyczna jest godna pochwały. Życzę wytrwałości i utrzymywania zdrowego trybu życia. Mam nadzieję, że przestrzega Pan również zaleceń dietetycznych co do zasad zdrowego żywienia.
Proponuję skonsultować problem ze specjalistą, gdyż obecny wynik badania należy zweryfikować.

Pozdrawiam serdecznie!