Jak złagodzić ból ucha przy zapaleniu?

Byłam na pogotowiu z bólem ucha, zdiagnozowano zapalenie ucha środkowego. Dostałam Dicortineff, stosuję od dwóch dni, ale ból jest nie do wytrzymania (szczególnie w nocy). Jak złagodzić ten ból?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zapalenie ucha może przybrać trzy różne formy, są to: ostre zapalenie ucha środkowego, przewlekłe zapalenie ucha środkowego oraz wysiękowe zapalenie ucha środkowego. W takich sytuacjach w stan zapalny wywołuje zaczerwienienie, obrzęk, ból, a w niektórych sytuacjach pogorszenie słuchu.

Oprócz objawów bezpośrednio związanych z narządem słuchu występują również inne symptomy, które dotykają cały organizm, należą do nich głównie: gorączka, trudności ze snem oraz problemy z utrzymaniem równowagi (ze względu na błędnik znajdujący się w uchu).

Oczywiście najlepsze efekty w zwalczaniu zapaleń ucha przynosi specjalistyczne leczenie, zaplanowane przez laryngologa. Istnieje jednak kilka domowych sposobów i porad, pomagających uśmierzyć ból.

Po pierwsze można zacząć stosować na przemian ciepłe i zimne kompresy, które odblokowują zatory w uchu. Oprócz stosowania leków na receptę, w przypadku gdy nie ma innych przeciwwskazań, zaleca się stosowanie preparatów przeciwbólowych, które potrafią uśmierzyć ból i pozwolić np. na przespanie całej nocy. Również czosnek uważany jest za naturalny środek przeciwbakteryjny, pomagający zwalczać takie infekcje, jednak przed zastosowaniem należy się dowiedzieć, czy znajdująca się w nim allicyna nie wpływa negatywnie na inne przyjmowane leki.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym zapalenia ucha:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.