Jak zmniejszyć strach przed pobieraniem krwi u dziecka?

Moja curka ma 9 lat i panicznie boi sie pobierania krwi czy w jej wieku mozna krew pobrac z palca,poniewaz tak dala by sobie pobrac krew

Aleksander Ropielewski

Do większości badań potrzebne jest pobranie krwi żylnej a nie włośniczkowej (z palca). Proszę wyjaśnić córce konieczność wykonania badania oraz powiedzieć, że będzie ono bezbolesne (przed pobraniem krwi skórę można miejscowo znieczulić maścią).