Jaka antykoncepcja w przypadku usuniętej tarczycy

Witam. Mam 36 lat. Kilka lat temu miałam usuniętą tarczycę (guzki, choroba autoimmunologiczna), dodatkowo mam nadciśnienie tętnicze. Do niedawna stosowałam tabletki antykoncepcyjne, jednak obecnie moje schorzenia nie powalają mi na to. Jakie metody antykoncepcyjne mogę stosować? Czy można wspomóc metody naturalne poprzez stosowanie określonych mieszanek ziołowych?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, według najnowszych rekomendacji choroby tarczycy i nadciśnienie nie są przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Jeśli nie może Pani z jakiś względów przyjmować antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek, dostępne są plastry, krążki dopochwowe, wkładki wewnątrzmaciczne, implanty antykoncepcyjne, iniekcje antykoncepcyjne, tabletki zawieraj,ące jedynie progesteron,metody barierowe-prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn. Pozdrawiam.