Jaka jest interpretacja glukozy i insuliny?

Witam, proszę o interpretację wyników. Glukoza na czczo 111,4 mg/dl (norma 70 do 99) glukoza po 1h 150,7 (norma do 180) gluzkoza po2h 120,2 (norma do 140) insulina na czczo 33,1 uIU/ml (norma 2,6-24,9) insulina po 1h 135 insulina po 2 h 166 Dodam że mam dużą nadwagę, nadciśnienie na które biorę leki od roku i Hasimoto. Czy krzywa cukrowa i insulinowa są prawidłowe? czy wskazują na insulinoodporność? Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Wynik badania wskazuje na insulinooporność. Ma Pani również stan przedcukrzycowy pod postacią nieprawidłowej glikemii na czczo. Proszę skontaktować się z diabetologiem, który po rozmowie z Panią i badaniu zaleci odpowiednie postępowanie celem prewencji cukrzycy. Niezmiernie istotna jest zmiana stylu życia - właściwa dieta i regularna aktywność fizyczna. Jeśli ma Pani nadwagę, to wytyczne PTD 207 zalecają zastosowanie metforminy celem prewencji cukrzycy. Lek ten mógłby Pani ułatwić redukcję masy ciała, oczywiście pod warunkiem regularnej aktywności fizycznej i właściwej diety. Optymalne wartości TSH dla Pani to 1-1,5. Proszę pilnować wyrównania niedoczynności tarczycy, gdyż zbyt mała dawka leku może wpłynąć na zwolnienie metabolizmu, a odpowiednio dobrana ułatwić Pani redukcję masy ciała. Sugerowałbym również ocenę FT4 i FT3 celem oceny konwersji, a w razie jej zaburzeń wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych