Test obciążenia glukozy i insuliny a przewlekłe zapalenie tarczycy

Dzień dobry, zrobiłam test obciążenia glukozy i insuliny (3 pobrania) 75g glukozy. Czy jest coś na co powinnam zwrócić uwagę? Dodam że mam przewlekłe zapalenie tarczycy (w strone niedoczynnosci) wiek 26 lat. Glukoza na czczo: 86,2 mg/dl (zakr, ref. 70-105) glukoza 1 (po obciazeniu 75g) 87,7 mg/dl (zakr.ref. 70-105) glukoza 2 (2 godz po obciarzeniu) 69,6 mg/dl (zakr.ref. 70-105) Insulina (1h po 75g glukozy) 24,70 mu/l Insulina (po2 h) 14,80 mU/l Insulina 3,70 mU/l (3,00-25,00)

Dzień dobry,

Jeśłi insulina 3,7 mUI/l to insulina z próbki 0', to wyniki świadczą o insulinoporności. Wskaźnik HOMA-IR ma Pani znacznie podwyższony. Po 2 h dochodzi u Pani do spadku glikemii poniżej wartości prawidłowych < 70mg/dl, co może wiązać się z insulinopornością i nieadekwatną do bodźca odpowiedzią trzustki. Proszę zadbać o prawidłową masę ciałą, wlaściwą dietę i regularna aktywność fizyczną, a tymi prostymi sposobami zmniejszy sobie Pani isnulinooporność. W razie występowania u Pani otyłości polecam kontakt z lekarzem, który zaleci Pani odpowiednie postępowanie celem redukcji ryzyka rozwoju cukrzycy w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz