Jaka jest interpretacja wyników MR-głowy ze wzmocnieniem kontrastowym?
Bradzo proszę o poradę w sprawie wyników MR-głowy ze wzmocnieniem kontrastowym. Przestrzenie płynowe przymózgowe i rowki zakrętów mózgu nieco poszerzone o cechach zaników korowych. Niewielkie zgrubienie śluzówki zatok przynosowych. Co to oznacza?

KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu
Przyczyny udaru mózgu
Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.
Opis badania MRI do interpretacji klinicznej ;
zależnie od objawów, stanu pacjenta; obciążeń chorobowych!
Konieczna pełana konsultacja: wywiad, badanie, obejrzenie MRI na płycie CD
Pozdrawiam i zapraszam
Witam!
Poszerzone rowki zakrętów mózgu przemawiają za zanikiem korowym mózgu. Ale spokojnie: wszystkim w pewnym wieku zanika mózg, ważne jest jakiego stopnia jest ten zanik. U Pani napisali o "nieco poszerzonych rowkach" - czyli jest to śladowe. Natomiast zgrubienie śluzówki zatok przemawia za przebytym procesem zapalnym zatok.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.