Jaka jest interpretacja wyniku TK głowy?

Witam! Zostałam skierowana na badanie TK głowy w wyniku odrętwień w lewej połowie oraz duszności, a co za tym idzie miałam po takim ataku dyskomfort w postaci niedotlenienia, po którym były ataki ziewania. Ponadto zawroty głowy i ogólnie bardzo złe samopoczucie połączone z możliwością omdlenia. Mam 40 lat. Wyniki badania TK to: Pogłębienie rowków mózgowych płatów czołowych, drobne zwapnienia w obrębie jąder podkorowych obustronnie, w rzucie szyszynki widoczna torbielowata przestrzeń o średnicy do 10 mm o wyglądzie torbieli. Bardzo proszę o wyjaśnienie powyższych wyników oraz o to jaka jest możliwość leczenia i czy to jest szkodliwe dla zdrowia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przytoczony wynik tomografii ewidentnie wymaga konsultacji z lekarzem zlecającym badanie lub innym lekarzem neurologiem czy nawet lekarzem rodzinnym, który będzie mógł odnieść wynik badania obrazowego do Pani stanu klinicznego i Pani historii choroby.

Ja na podstawie tych krótkich informacji mogę jedynie wysunąć podejrzenia oparte na statystycznej częstości występowania choroby.

Pogłębienie rowków mózgowych płatów czołowych najczęściej obserwowane jest w przypadku miażdżycy tętniczek mózgowych powodującej niedostateczne dotlenienie kory mózgowej. Niedotlenienie płatów czołowych może objawiać się właśnie niedowładem kończyny. Do oceny powiązania dolegliwości ze zmianą uwidocznioną w TK konieczne jest jednak dokładne obejrzenie kliszy.

Zwapnienia w obrębie jąder podkorowych zwykle maja podłoże endokrynne i są związane z nieprawidłową gospodarką wapniową. Tutaj dalsza diagnostyka powinna opierać się o badania hormonalne i oznaczenie poziomu wapnia w surowicy krwi. W przypadku wyników negatywnych będzie można wysunąć podejrzenie zespołu Fahra, będącego genetyczny chorobą polegającą na wapnieniu kory mózgowej i jąder podkorowych.

Torbiel szyszynki jest z kolei częstym znaleziskiem podczas badania TK. Zwykle uwidaczniana jest przypadkowo. W zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje żadnych dolegliwości. Pozostali pacjenci skarżą się na bóle głowy. Leczenie torbieli jest jedynie zachowawcze, tj polegające na obserwacji ewentualnego wzrostu zmiany. Torbiel wielkości 10-12 mm jest wskazaniem do pozostawania pod opieką neurologa, choć ostateczna decyzja zawsze należy do specjalisty.

Pozdrawiam