Jaka jest szansa, że organizm sam usunie HPV?

Lekarz stwierdził u mnie kłykciny. Początkowo skupisko kilku tuż przy wejściu do pochwy (te po miesiącu same zniknęły bez leczenia), pojawiło się też 5 małych na sromie (zostały wymrożone). Czekam na wynik cytologii (mam sporą nadżerkę), planuję kolposkopię i test HPV. Gin. namówiła mnie na szczepionkę - dostałam pierwszą dawkę - czy jest sens kontynuacji? Jaka jest szansa że organizm sam usunie HPV? (są sprzeczne informacje: zostaje na całe życie, albo że w 70-90% usuwa się w czasie 1-3 lat).

Piotr Pilarski

Jest szansa, że organizm zlikwiduje zakażenie i jest ona duża, tak jak Pani pisze ok 80 %. Szczepienie powinno się wykonać przed rozpoczęciem życia płodowego.

Pozdrawiam.