Szanowna Pani,
Co do pytania w temacie: "Jaki wpływ na leczenie cukrzycy może mieć odchudzanie?" Odpowiedź brzmi, korzystne, choć w rzeczywistości wiele zależy od metody odchudzania. Jeśli obecnie stosuje Pani dietę bogatobiałkową (potencjalnie mogącą działać na dłuższą metę nefrotoksycznie, szczególnie u pacjentów z cukrzycą), to doradzałbym jej zmianę. Z uwagi na zgłaszane przez Panią objawy warto sprawdzić parametry nerkowe - takie jak kreatynina, mocznik we krwi i analiza moczu. Przyczyny obrzęków mogą być różne: krążeniowe, w tym m.in. spowodowane niewydolnością serca (zwykle symeryczne), zaburzeniami w odpływie krwi żylnej lub chłonki, zapalne, spowodowane niedoczynnością tarczycy itd. Istotne jest, czy noga w miejscu obrzęku jest bolesna i nadmiernie ocieplona. Czy skóra nad "kostką" jest zaczerwieniona. Jak charakter ma obrzęk, czy po uciśnięciu skóra zachowuje się jak ciasto? Jeśli chodzi o obrzęki niedoborowe związane również z niewłaściwą to mogą się zdarzać w przypadku niedoboru białka nadmiar białka w diecie jak pisałem powyżej może również być szkodliwy), jak i witaminy B1. Proszę na wszelki wypadek wykonać następujący panel: morfologia z rozmazem, CRP, elektrolity, białko całk. we krwi, koniecznie parametry nerkowe: kreatynina, mocznik, a także ALAT i przesiewowo TSH. Jeśli oddaje Pani poniżej 500 ml moczu na dobę, to proszę w trybie pilnym udać się na izbę przyjęć lub SOR, , ponieważ jest to oliguria (skąpomocz) i koniecznie jak najszybciej trzeba ustalić jego przyczynę. Jeśli zaś ilość moczy jest większa, a Pani się w miarę dobrze czuje, badania może Pani wykonać w trybie planowym, a z wynikami wybrać się do jakiegoś dobrego specjalisty chorób wewnętrznych, który na podstawie zbadania Pani, zebrania wywiadu chorobowego oraz wyników badań zaleci Pani odpowiednie postępowanie.
Z poważaniem,
dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych
Dzień dobry,
dobrze prowadzone odchudzanie i poprawa nawyków żywieniowych wpływa jedynie pozytywnie na przebieg cukrzycy. Najlepiej jednak skonsultować się w tej kwestii osobiście z dietetykiem we współpracy z diabetologiem.
Nie jestem w stanie stwierdzić skąd u Pani pojawiające się obrzęki. Proszę skonsultować się w tej kwestii z lekarzem prowadzącym. Jednocześnie proszę pamiętać o regularnym piciu płynów - 1,5 do 2 litrów dziennie. Często dobre nawodnienie organizmu pomaga przeciwdziałać obrzękom.
Pozdrawiam serdecznie,
Marek Aleksander Przondo,
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://Facebook.com/dietetycznyguru/
Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z odchudzaniem przy cukrzycy – odpowiada Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
- Odchudzanie przy cukrzycy – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jaka może być przyczyna spadków poziomu cukru w cukrzycy? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Jak poradzić sobie z drętwieniem i bólem nóg przy cukrzycy? – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Przeszczep wysepek przy cukrzycy – odpowiada Lek. Bartosz Małek
- Odchudzanie przy cukrzycy typu 2 – odpowiada Mgr inż. Aldona Lewita-Paszko
- Czy cukrzycy mogą przyjmować quaranę w tabletkach? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Cierpnięcie rąk przy cukrzycy – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Jaki typ cukrzycy może się uaktywnić? – odpowiada Mgr inż. Maria Jagiełło
- Jakich badań mogę się spodziewać przy rozpoznaniu cukrzycy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska