Jakie badania moczu przygotować?

Witam, od dziecka zmagam się z kamieniami. Po ostatnim ataku umówiłam się do urologa. Proszę o podpowiedź jakie badania moczu przygotować w celu ustalenia rodzaju kamieni. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani wykonać podstawowe badanie moczu, które oceni pracę nerek. Nie zaszkodzi również aktualna morfologia krwi oraz badanie CRP, które wykrywa stan zapalny. Podczas wizyty, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, specjalista z pewnością zleci inne, dodatkowe badania.

Rozpoznanie kamicy następuje bowiem w oparciu o wywiad lekarski (lekarz zapyta Panią o dolegliwości), badania ogólne moczu oraz badania obrazowe, takie jak: USG układu moczowego, RTG bądź tomografia komputerowa. Badania te pomogą określić ilość, rozmiar oraz lokalizację kamieni. Być może konieczna będzie również dobowa zbiórka moczu, ale o tym zdecyduje już lekarz.

Zachęcamy do lektury artykułu opisującego objawy, przyczyny, diagnostykę oraz leczenie kamicy moczowej. Znajduje się on pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kamica-moczowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.