Jakie badania najlepiej wykonać przed planowaną ciążą?

Dzień dobry. Mam 29 lat i od 17 roku życia biorę tabletki antykoncepcyjne. W kwietniu zamierzam je odstawić i zacząć starać się o dziecko. Niestety ginekolog, u którego byłam nie zlecił mi żadnych badań (pokazałam mu ostatnie badanie krwi + próby wątrobowe, plus ostatnią cytologię - wyniki były w porządku). Ostatnio (w styczniu) robiłam też badania hormonów tarczycy - też są w normie. W dzieciństwie chorowałam na różyczkę, czy teraz muszę zbadać się pod kątem tej choroby. Słyszałam o całej masie badań, które trzeba wykonać przed planowaną ciążą i szczerze mówiąc mam mętlik w głowie: które naprawdę trzeba wykonać, a których nie? Nie chciałabym wydawać fortuny na niepotrzebne badania. W mojej rodzinie nie było żadnych chorób genetycznych, u mojego partnera też. Myślałam o zbadaniu poziomu hormonów (z tego powodu zaczęłam brać anty - miałam niedobory hormonów). Stąd jedno z moich pytań brzmi: czy teraz, kiedy jeszcze biorę tabletki jest sens badanie poziomu hormonów, a jeśli tak, to które hormony zbadać i czy trzeba to robić w jakimś określonym momencie cyklu? Proszę o pomoc, chciałabym dobrze przygotować się do potencjalnej ciąży. Pozdrawiam Kasia

Redakcja abcZdrowie

Witaj serdecznie,

po odstawieniu tabletek warto jest zachować 3 miesięczną przerwę przed poczęciem w celu uzupełnienia wszystkich makro- i mikro elementów oraz witamin. Zalecam przyjmowanie codziennie kwasu foliowego zarówno przez Ciebie jak i Twojego partnera oraz preparatów dla kobiet planujących ciążę.  Proponuję wykonać następujące badania:morfologia, analiza moczu, glukoza, HBs antygen, HCV przeciwciała, HIV, , WR, Toksoplazmoza, Rubella, Cytomegalia.

Powodzenia!