Jakie badania wykonywać, by zapobiegać powikłaniom w postaci chorób z autoagresji?

Dobry wieczór Choruję na NZJ a konkretnie na wrzodziejące zapalenie jelita grubego , stopień lekki choroba obejmuje tylko odbytnicę i esicę mam niewielkie nadżerki ,zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej całego jelita, aktualnie remisja od dłuższego czasu, ponoć jak czytam w chorobach zapalnych jelit występują także objawy pozajelitowe dotyczące skóry, stawów i oczu. Mogą im towarzyszyć także inne bardzo rzadkie choroby autoimmunologiczne, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy stwardniające zapalenie dróg żółciowych.Moje pytanie brzmi jak często występuje to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i stwardniające zapalenie dróg żółciowych u ludzi chorujących na nzj ?Od czego zależy ich występowanie? Co zrobić by im zapobiegać? Jest jakiś sposób?Jakie badania wykonywać by zapobiegać powikłaniom w postaci w/w chorób z autoagresji?Czy powinnam się tego obawiać czy też nie? Tłumaczę sobie że nie u każdego mogą przecież się pojawiać dodatkowe choroby autoimmunologiczne. Bardzo proszę o odpowiedz na moje zapytania za co z góry serdecznie dziękuję życząc wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

proponuje pozostac.pod.opieka lekarza gastroenterologa i odpowiednie badania kontrolne pozwolą na wczesna prawidłową diagnozę