Jakie jeszcze badanie mogę wykonać?
Witam, zrobilam RTG wyszło następująco: lumbalizacja s1 l/boczna skolioza kr,l z rotacja trzonow wysokosc trzonow i szpar zachowana. Potem zrobilam tomografię komputerową: lumbalizacja s1 na poziomie l3 -l4 obecna nieduza paracentralna prawoboczna wypuklina dyskowa bez cech ucisku na struktury wewnatrzkanalowe. Podobna centralna wypuklina dyskowa na poziomie l5-s1. Nieduze zmiany zwyrodnieniowe w stawach krzyzowo-biodrowych,nieco wieksze po stronie prawej. Niedawno zrobiłam także MR: niewielka l -boczna skolioza +sacrum acutum w plaszczyznie badania trzony prawidlowe nie stwierdza sie cech dyskopati ledzwiowej. Jestem zdezorientowana, bo w końcu nie wiem, na co jestem chora. Każde badanie mówi co innego, a ja dalej łykam tabletki przeciwbólowe. Niedawno skończyłam rehabilitację - magnetronik, laser, tens i ćwiczenia - pomogło na tydzień. Czy mogę zrobić jeszcze jakies inne badanie, aby to wyjaśnić? Bede wdzięczna za odpowiedź, dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Wykonała Pani już wszystkie możliwe badania obrazowe kręgosłupa (RTG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny). Najlepszym badaniem obrazowym, w przypadku występowania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, jest badanie rezonansu magnetycznego. Oczywiście opis badania jest jedynie opisem, a najbardziej wiarygodne są obrazy uzyskane w badaniu rezonansu magnetycznego.
Nie widząc klisz, trudno jednoznacznie określić, który z przytoczonych przez Panią opisów jest najbliższy prawdzie, jednak badanie rezonansu jest badaniem dokładniej obrazującym zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, niż badanie tomografii komputerowej i badanie rtg.
W związku z tym wydaje się, że nie ma Pani zmian zwyrodnieniowych, ale niestety występuje skrzywienie kręgosłupa, które może być odpowiedzialne za występowanie dolegliwości bólowych. Regularne, codzienne wykonywanie ćwiczeń ruchowych zaleconych przez rehabilitanta oraz okresowe uczęszczanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, pozwoli zmniejszyć ból.