Jakie leki antydepresyjne można przyjmować z metoprololem?

Witam! Bardzo proszę o pomoc i poradę. Leczę się na nerwicę mieszaną (F48). Miesiąc temu wylądowałem w szpitalu na tachykardię zatokową (rytm serca 130/min). W szpitalu został mi podawany Metoprolol, a odstawiono mi naraz moje leki od nerwicy, tzn. chlorprothixen i sulpiryd. Wyszedłem do domu jedynie z Metoprololem 50 mg 1-1/2-1. Odwiedziłem później lekarza psychiatrę, któremu oznajmiłem, że przyjmuję Metoprolol w dawce 125 mg/dobę, a on przepisał mi Paroxetyne, lek z grupy SSRI w dawce 40 mg/dobę. Jednak wiem, że nie można łączyć tych dwóch leków z powodu interakcji niebezpiecznych dla życia. Paroxetyna hamuje jakiś inzoenzym wątrobowy P450, przez to uniemożliwia metabolizowanie innych leków w wątrobie, przez co zwiększa się ich toksyczność oraz możliwość przedawkowania Metoprololu, a skutek może być taki: bradykardia, blok serca 2 i 3 stopnia, ciężkie niedociśnienie i w końcowym efekcie zatrzymanie akcji serca.

Z tego co wyczytałem wiem, że wszystkie leki z grupy SSRI, TLPD hamują właśnie metabolizm i moje pytanie jest takie - jaki bezpieczny lek antydepresyjny powinienem sobie przepisać, żeby nie kolidował z metoprololem i nie spowodował śmierci, ewentualnie czy ten metoprolol zamienić na jakiś inny beta-bloker? Bardzo proszę o fachową odpowiedź i zasugerowanie mi, co w tym przypadku mogę zrobić. (Dodam, że trzeci tydzień jestem bez leków antynerwicowych i jest coraz gorzej).

Witam serdecznie!

Wiele leków jest metabolizowanych w wątrobie, a więc stosowanie kilku z nich równocześnie może wzajemnie wpływać na swoje działanie.

Beta blokery, czyli leki antyarytmiczne, do których należy min. metoprolol, są istotnie metabolizowane w wątrobie za pomocą tego samego enzymu wątrobowego co leki przeciwdepresyjne, a dokładniej CYP2D6.

Paroksetyna, podobnie jak fluoksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym, który dość silnie hamuje metabolizm beta blokerów w wątrobie. Stąd faktycznie możliwe jest wydłużenie czasu działania tych leków, dotyczy to wszystkich beta blokerów, nie tylko metoprololu. Aby jednak doszło do powikłań takich jak blok przewodnictwa lub groźna dla życia bradykardia, leki te musiałyby być stosowane w dużych dawkach, u osoby w starszym wieku, z nakładającą się niewydolnością węzła zatokowego (czyli naturalnego rozrusznika serca) lub niewydolnością wątroby.

U Pana jest do rozważenia - albo kwestia dobrania odpowiedniej dawki beta blokera - tzn. jeżeli zauważa Pan zwolnienia akcji serca poniżej 60/min, wtedy należy po prostu zmniejszyć dawkę metoprololu. Można także pomyśleć o ewentualnej zmianie leku przeciwdepresyjnego na inny - np. fluwoksaminę (np. Fevarin), citalopram (np. Citabax) lub escitalopram (np. Lexapro). Leki te minimalnie wpływają na metabolizm beta blokerów.

Pozdrawiam serdecznie, Lek. med. Agnieszka Barchnicka