Jakie mogą być konsekwencje usunięcia 14-latkowi śledziony?

Jakie mogą być konsekwencje usunięcia 14 latkowi śledziony czy jest to operacja niebezpieczna....?1

Operacja należy raczej do łatwych i nie niosących w okresie okołooperacyjnym jakiś większych powikłań. To prawda, że da się żyć bez śledziony, ale człowiek pozbawiony tego narządu ma mniejszą odporność i jego układ krążenia działa gorzej - śledziona już nie magazynuje krwi ani nie niszczy niepełnowartościowych krwinek. Jednak jeśli wskazania do jej usunięcia są ewidentne nie ma innego wyjścia.
patrz strona:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/anatomia/Ja-dziala-sledziona-i-kiedy-sie-ja-usuwa_34003.html
Zaleca się przy braku śledziony, aby zwiększyć odporność organizmu szczepić się np. przeciw grypie, pneumo- i meningokokom.