Jakie konsekwencje może mieć mały rozmiar śledziony?

Jakie konsekwencje może mieć mały rozmiar śledziony- 60mm?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

standardowo śledziona ma wymiary 12x7x3cm, choć oczywiście są to wyniki uśrednione. Jej rozmiar kształtuje się już ok. 13. roku życia. Śledziona jest organem, który – choć pełni szereg funkcji – nie jest niezbędny do życia. W niektórych sytuacjach lekarz podejmuje decyzję nawet o splenektomii, czyli usunięciu śledziony. Zagrożeniem zdrowia, a niekiedy nawet życia jest bowiem powiększona śledziona. O tym zjawisku traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-sledziona-objawy-torbiele-nowotwory-autoagresja.

Zatem mały rozmiar tego organu nie powinien nieść za sobą większych konsekwencji, chyba że powoduje dolegliwości – bóle brzucha itd. lub zmniejszoną odporność. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/sledziona-budowa-funkcje-i-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.