Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie postępowanie po ukąszeniu przez kleszcza?

Witam, 3 dni po grzybobraniu zorientowałem się, że mam na ciele kleszcza, ale widocznie chodził po skórze, bo nie był w tym miejscu zbyt długo (max. 2 dni). Zgodnie z wszelkimi instrukcjami pozbyłem się go, a na jego miejscu został mały czerwony punkcik. Czy powinienem pójść do lekarza w celu zaszczepienia się, czy 2 dni to zbyt mało czasu na wniknięcie jakiejś choroby? Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam
ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Kleszcze przenoszą bakterie, pierwotniaki i wirusy, które u człowieka mogą wywołać kilka różnych schorzeń, najgroźniejszym z nich jest borelioza. Nawet dwudniowa ekspozycja na kleszcza nie wyklucza zakażenia. Jeżeli nastąpiło już ukąszenie i kleszcz został prawidłowo usunięty, jedynym postepowaniem jest czujna obserwacja. W przypadku pojawienia się w ciągu kilku następnych tygodni dolegliwości grypopodobnych, stawowych lub zmian skórnych konieczna będzie pilna konsultacja lekarska.
Badanie krwi w kierunku boreliozy można wykonać 6 tygodni po ukąszeniu.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy