Coś mnie ukąsiło - czy to mógł być kleszcz?

Witam,

w sobotę byłem na polowaniu w lesie i coś mnie ugryzło, w niedzielę myśląc, że to jakiś pryszcz niechcący rozdrapałem coś i rana zaczęła się sączyć, wygląda to jak kleszcz, zrobił się strup. Byłem u lekarza pierwszego kontaktu, który powiedział, że w zimie kleszczy nie ma, ale stwierdził, że rana jest "dziwna" i podał mi 3 tabletki na 3 dni oraz jakąś maść. Na ranie jest lekkie zaczerwienienie, małe. Moje pytanie jest takie, czy możliwe jest, że to był kleszcz i czemu lekarz nie kazał, nie wyciągnął mi tego, niestety sam stwierdzić nie mogę bo jest to na plecach. I czy ten 3 dniowy antybiotyk + maść w 100% ochroni mnie przed boreliozą? Dodam do tego, że jestem przeziębiony.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Kleszcze są aktywne w sezonie od wiosny do jesieni, uważa się, że w zimie kleszcze są nieaktywne. W opisanym przypadku prawdopodobieństwo, że ukąszenie zostało spowodowane przez kleszcza jest niskie.

Być może lekarz stwierdził, że w odpowiedzi na ukąszenie rozwinął się stan zapalny i w tym celu zostały przepisane leki. Podczas leczenia nie należy dokonywać żadnych manipulacji przy ranie i unikać drażnienia mechanicznego.
W przypadku boreliozy byłaby to niewystarczająca terapia.

Redakcja abcZdrowie.pl