Ukąszenie kleszcza rok temu a możliwość zachorowania

Chciałbym się dowiedzieć, czy po roku czasu można sprawdzić u siebie, czy jest się chorym. Mianowicie, zostałem ukąszony przez kleszcza. Jedak w momencie ugryzienia, wyczułem kleszcza i automatycznie go wyrwałem, minęło od tego czasu półtora roku. W miejscu, gdzie (tak jak mi się wydaje) ukąsił mnie kleszcz, robi się strupek. Nie wymiotowałem bez powodu od tamtego momentu ani nie miałem gorączki, jednakże jestem nieco tym strupkiem wystraszony. Ciężko mi cokolwiek określić, bo znajduje się on na głowie we włosach. Chciałbym też dodać, że choruję na zapalenie łojotokowe skóry i pewnie rozdrapałem sobie już chorą skórę. Ale pewności nigdy za wiele.

Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Prawdopodobieństwo, że został Pan zarażony boreliozą nie jest duże. Usunął Pan kleszcza bardzo szybko, nie miał Pan objawów sugerujących chorobę, a strupek, zwłaszcza utrzymujący się rok, nie jest objawem tej choroby, a raczej wymaga konsultacji dermatologicznej, gdyż niepokojące jest jego utrzymywanie się, niegojenie. Tak więc, myślę, że nie ma potrzeby wykonywania diagnostyki w kierunku boreliozy, badania serologiczne są mało swoiste, rozpoznanie opiera się głównie na objawach klinicznych, których u Pana brak.

Pozdrawiam.