Jakie produkty ograniczyć przy kamicy szczawianowej?

Witam, stwierdzono u mnie kamicę szczawianową. Nie zdążyłam jednak zapytać o dietę. Czy powinnam ograniczać jakieś produkty? Dziękuję!

Dzień dobry,

Oczywiście że tak, jeśli Pani cierpi na zwiększone wchłanianie szczawianów są one zawarte w:
- szczawiu,szpinaku, rabarbarze, botwinie, czekoladzie, kawie i herbacie) i wapnia (najwięcej w nabiale) zaleca się wykluczenie z diety produktów bogatych w wymienione związki.
Niewskazane jest jednak ograniczenie spożycia wapnia, gdy jego wchłanianie jest prawidłowe. Wapń jest niezbędny do budowy kości, a jego niedobór wpływa na zwiększenie wchłaniania i wydalania szczawianów prowadząc do powstawania złogów.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której przygotuje dla Pani dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert, Dietetyk

Dzień dobry,

w zależności od rodzaju kamicy są różne zalecenia dietetyczne. Niestety Pani zapytanie nie jest dokładne, aby móc udzielić konkretnej odpowiedzi.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Kamica szczawianowo-wapniowa to 82% wszystkich kamic. Dieta nie ma zasadniczego znaczenia, raczej niedopuszczanie do odwodnienia. Ale ...Dla ułatwienia załączam tabelkę, która może pomóc :-)
40. Zasady żywienia dietetycznego w kamicy nerkowej
KAMICA SZCZAWIANOWA
POKARMY ZABRONIONE - botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, figi suszone, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, marchew, buraki, groszek zielony, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, cukier, mleko
POKARMY ZALECANE - płyny w dużych ilościach, mięso, ryby, jaja, kapusta, ogórki, sałata, cebula, owoce (prócz wymienionych), masło, produkty zbożowe
KAMICA FOSFORANOWA
POKARMY ZABRONIONE - alkaliczne wody mineralne, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, warzywa owoce, mleko, jaja
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, mięso, ryby, sery, chleb, kasze, makarony, masło
KAMICA MOCZANOWA
POKARMY ZABRONIONE - wątroba, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior
POKARMY DO OGRANICZENIA - mięso (pozostałe gatunki), ryby, wywary mięsne i rybne, produkty zbożowe
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, wody mineralne (Jan, Dąbrówka), warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki
Pozdrawiam www.hanecki.pl