Co jeść aby uniknąć kamicy fosforanowej?

Dzień dobry, co mogę jeść, żeby uniknąć kamicy fosforanowej?

Dzień dobry,

Kamica nerkowa jest chorobą polegającą na tworzeniu i odkładaniu się złogów „kamieni” w układzie moczowym. Powstają one ze składników obecnych w moczu.
Istnieją różne postaci kamicy nerkowej, a ich rodzaj zależny jest od składu kamieni.

Przyczyną kamicy fosforanowej jest zakażenie niektórymi bakteriami, które przyczyniają się do zwiększenia zasadowości moczu. Powoduje, to zaburzenie naturalnej równowagi, gdyż mocz powinien być kwaśny. Zasadowe środowisko wpływa na wytrącanie się złogów w postaci fosforanu wapnia.

W kamicy fosforanowej zaleca się ograniczenie spożycia soli (także zawartej w niektórych produktach) oraz produktów bogatych w fosforany, szczawiany i wapń.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej, w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert,
Dietetyk
www.lublin.mojdietetyk.pl
lublin@mojdietetyk.pl

Przy kamicy fosforanowej należy ograniczyć produkty nabiałowe: mleko, jogurt i kefir, sery, żółtka jaj, owoce; unikać nasion roślin strączkowych typu fasola i groch, warzyw kapustnych jak kapusta, brukselka, inne produkty o wysokie zawartości fosforanów to wyroby piekarnicze, kakao, orzechy, suszone owoce. A zatem dieta w kamicy fosforanowej opiera się na dobrej jakości mięsie, rybach, produktach zbożowych, maśle, umiarkowanej ilości warzyw o niskiej zawartości fosforanów i małej owoców. Należy pamiętać o piciu wody.

Załączam "tabelkę", która pomoże w doborze właściwej diety
Zasady żywienia dietetycznego w kamicy nerkowej
KAMICA SZCZAWIANOWA
POKARMY ZABRONIONE - botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, figi suszone, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, marchew, buraki, groszek zielony, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, cukier, mleko
POKARMY ZALECANE - płyny w dużych ilościach, mięso, ryby, jaja, kapusta, ogórki, sałata, cebula, owoce (prócz wymienionych), masło, produkty zbożowe
KAMICA FOSFORANOWA
POKARMY ZABRONIONE - alkaliczne wody mineralne, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, warzywa owoce, mleko, jaja
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, mięso, ryby, sery, chleb, kasze, makarony, masło
KAMICA MOCZANOWA
POKARMY ZABRONIONE - wątroba, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior
POKARMY DO OGRANICZENIA - mięso (pozostałe gatunki), ryby, wywary mięsne i rybne, produkty zbożowe
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, wody mineralne (Jan, Dąbrówka), warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki
Pozdrawiam rh