Jakie są metody oceny drożności jajowodów?

Witam! Mieszkam w Grecji, mam problem z zajściem w ciążę. Lekarz ginekologkieruje mnie na jakieś badanie - czy mi się jakieś rurki nie pozatykały czy coś i podobno bardzo boli. Bardzo bym chciała się dowiedzieć co to za badanie i na czym ono dokładnie polega. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry bardzo dziękuję!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sądząc z Pani opisu chodzi o metody oceny drożności jajowodów, co się wykonuje w celu sprawdzenia, czy nie występują przeszkody na naturalnych szlakach dla komórek rozrodczych, gdzie dochodzi do zapłodnienia.

Wśród metod dostępnych wyróżnia się: ultrasonograficzną po uprzednim podaniu kontrastu, radiologiczną również po uprzednim podaniu kontrastu oraz w przypadkach wątpliwych podczas laparoskopii, odbywającej się w znieczuleniu ogólnym (chormolaparoskopia). Metoda radiologiczna - obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie. Innym jeszcze badaniem jest persuflacja, która polega na wprowadzeniu gazu do światła jamy macicy i poprzez jajowody do jamy otrzewnej.

Najmniej inwazyjna metodą to ultrasonografia kontrastowa, jednak w Polsce rzadziej wykonywana. Niestety nie wiem, czy metoda usg czy rtg jest częściej stosowana w Grecji. Badanie to może być przeprowadzane w obstawie doustnych środków przeciwbólowych.

Serdecznie pozdrawiam!