Jakie są przyczyny stanów zapalnych szyjki?

Witam, ostatnio odebrałam wynik cytologiczny i wszystko jest w porządku, poza jednym. Wyszło, że mam zapalenie szyjki macicy. Mój lekarz nic mi nie zalecił, nie mam się przejmować, u kobiet to się zdarza. jednak mnie to martwi, bo nigdy nie miałam problemów ginekologicznych ani stanu zapalnego dróg rodnych. Skąd to się wzięło? Jakie są przyczyny stanów zapalnych szyjki? Czy to się jakoś leczy? Czy powinno się poszerzyć diagnostykę? Bardzo proszę o pomoc, gdyż planuję ciąże

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

w pochwie jest wiele bakterii oraz grzybów. Jeśli dojdzie do nadmiernego powiększenia populacji jednej z nich może dojść do rozwoju stanu zapalnego. Można to leczyć globulkami z antybiotykiem jednak bez leczenia również przechodzi. Nie ma potrzeby poszerzania diagnostyki.

Pozdrawiam.