Jakie są rokowania w przypadku mojej mamy?

Bardzo proszę o poinformowanie mnie, jaki to jest rak i jakie mogą być rokowania. Sprawa dotyczy mojej mamy - 57 lat. Co roku moja mama miała robione badania mammograficzne i w tym roku wyszło, że ma raka piersi prawej. Oto jej rozpoznanie: carcinoma intraductale G3 typus comedo. Zmiana rozciagająca się na przestrzeni 0,7 cm, położona przy harpunie. Zmiana usunięta z minimalnym marginesem tkanek zdrowych - 1,5cm. Marginesy wolne od utkania raka wewnątrzprzewodowego. Indeks Van Nyus 7 pkt., pTis wielkość 1 pkt, margines 1 pkt, typ histologiczny 3 pkt, wiek 2 pkt. Bardzo proszę o całkowitą informację na temat tego raka i jego rokowanie.

Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Rak przewodowy in situ (DCIS) lub rak wewnątrzprzewodowy oznacza pojawienie się w przewodach mlecznych nieprawidłowych komórek, które mają cechy komórek nowotworowych. Jest to bardzo wczesna postać nowotworu i jego usunięcie wiąże się z niemal 100% wyleczeniem.

W leczeniu jest istotne określenie czynników ryzyka nawrotu nowotworu, do czego stosuje się indeks Van Nuys. U pani Mamy indeks wynosi 7, co oznacza, że po zabiegu operacyjnym należy zastosować radioterapię jako leczenie uzupełniające.
Rokowanie tak jak wspomniałam wcześniej, jest bardzo dobre - nawroty zdarzają się rzadko.

Pozdrawiam serdecznie