Jakie schorzenie może być przyczyną takich parametrów białych krwinek?

Moje dziecko ma 14 lat, jest b. szczupłe, przed skokiem hormonalnym okresu dojrzewania, ma nie wielką masę miesniową i to własnie skłoniło mnie do zrobienia badań, które przedstawiam. Sa zbliżone do badań wykonanych rok temu, niepokoi mnie szczególnie rozmaz białych krwinek oraz niska kreatinina. Proszę podać czy jest to stan który powinien niepokoić? Pediatra nie widzi nieprawidłowości, jednak mam wątpliwości czy to nie jest stan przedbiałaczkowy lub inna przypadłość, ktorą należy leczyć. Z jakim lekarzem powinnam je jeszcze skonsultować? Hematologiem? Proszę powiedzieć, co jest przyczyną takich parametrów wykonanych badań. Wyniki badan: leukocyty 5,1 norma 3,8-10, erytrocyty 5,2 n 4,2 - 5,6, hemoglobina 15,1 n 12,1 -16,6, hematokryt 43,7 n 35 - 49 mcv 84,2 n 77 - 92 mch 29 n 27 - 33 mchc 34,6 n 32 - 36, plytki krwi 291 180-430 limfocyty% 52 n 15 - 45 H inne 11 n 3- 14, neutrofile 37 n 15-60, limfocyty 2,7 n 1,5 -4, inne 0,6 n 0,0 - 1,8, neutrofile 1,8 n 1,5 - 6 rdw- cv 13 n 12-15 pdw 14 n 9-17 mpv 10,2 n 9 - 13 p- lcr 28 n 13- 43, rozmaz paleczkowate 1 n 1-5, segmentowate 33 n 40-60 L, limfocyty 58 n 15-45 H, kwasochlonne 2 n 3-8 L, monocyty 6 n 3-8.

ponad rok temu

Szanowna Pani!

W badaniach laboratoryjnych nie widzę niczego niepokojącego. Wzrost odsetka limfocytów u dzieci może wiązać się nawet z banalną infekcją wirusową, natomiast całkowita liczba limfocytów jest w normie.

Jeżeli dziecko nie skarźy się na nic, jego waga i wzrost mieści się w normach przypisanych dla wieku i nie zmieniła się dramatycznie w ciągu ostatniego czasu oraz jeśli lekarz pediatra nie stwierdził w badaniu nic niepokojącego, myślę, że nie ma co doszukiwać się patologii. Warto natomiast zadbać o urozmaiconą dietę, bogatą w żelazo, białko, wapń i węglowodany złożone oraz witaminy, także o to, by dziecko miało odpowiednią ilość wysiłku fizycznego, najlepiej na świeżym powietrzu.