Interpretacja wyników morfologii dziecka

Witam! Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników mojego 1,5-rocznego synka. Syn od dłuższego czasu bardzo zaczął chorować, teraz jest po antybiotyku, a temperatura waha się do 38,8 w nocy, czasem spada, i tak w kółko. Chodzimy po lekarzach i ciągle słyszymy, że jest przeziębiony, w Wigilię miał wysoką gorączkę, żadnych objawów przeziębienia. Pojechaliśmy zrobić morfologię, oto wyniki. Proszę o pomoc.

LEUKOCYTY 14,9 5-15; ERYTROCYTY 4,24 4,1-5,5; HEMOGLOBINA 10,5 10,5-13,5 L; HEMATOKRYT 33 37-45 L; MCV 80 73-89; MCH 25,4 24-34; MCHC 31 32-36 L; RDW 16,3 11-15,8 H; PLT 360 150-450; MPV 8,2 6,2-10,0; PDW 13,80 8,00-17,30; PCT 0,29 0,15-0,50; LIMFOCYTY 30% 47-65 L; MONOCYTY 13,7% 1,0-8,0 H; NEUTROFILE 55% 35-55 H; EOZYNOFILE 1,0% 1,0-5,0; BAZOFILE 1,3% 0,0-1 H; DUŻE NIEDOJRZAŁE KOMÓRKI 3% 0,0-2 H; NIEDOJRZAŁE MONOCYTY 1,8% 0,0-1,0 H; niedojrzałe limfocyty 0,09; niedojrzałe granulocyty 0,13; niedojrzałe monocyty 0,20; ROZMAZ: METAMIELOCYTY 2%; PALECZKOWATE 6% 1-5 H; PODZIELONE 55% 35-55% H; KWASOCHLONNE 1%; LIMFOCYTY 25% 45-65% L; LIMOCYTY ATYPOWE 7%; W TYM 5 LIMFOCYTÓW ZIARNISTYCH. Serdecznie proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pojawienie się we krwi młodych form białych krwinek (metamielocyty) oraz limfocytów atypowych u dzieci często jest związane z infekcją. Na infekcję wskazuje zresztą podwyższona liczba białych krwinek, oraz odwrócenie proporcji w rozmazie krwi - u dzieci w tym wieku w rozmazie krwi dominują limfocyty, a u Pani synka jest przewaga granulocytów co może wskazywać na infekcję bakteryjną. Nieco obniżony poziom hemoglobiny, przy prawidłowej objętości krwinki (MCV) także może być wynikiem częstych infekcji.

Uważam zatem, że koniecznie synka powinien obejrzeć pediatra i ustalić źródło infekcji. W diagnostyce bardzo istotny jest dokładny wywiad chorobowy (na temat zdrowia synka) oraz badanie. U dzieci koniecznie należy ocenić uszy (częste są zapalenia ucha środkowego). Oprócz tego podstawą dobrze przeprowadzonego badania jest ocena dróg oddechowych (gardło, osłuchanie płuc) oraz węzłów chłonnych, wątroby i śledziony (czy nie są powiększone). Z badań dodatkowych warto byłoby oznaczyć CRP (wskaźnik stanu zapalnego). W przypadkach wątpliwych należy także zbadać mocz (badanie ogólne).

U małych dzieci infekcje są zazwyczaj częste ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego. Organizm musi dopiero poznać różne rodzaje bakterii oraz wirusów, aby móc skutecznie z nimi walczyć. U dzieci normą jest nawet do 10-12 epizodów przeziębień w ciągu roku, pod warunkiem, że nie są to poważne infekcje (typu zapalenia płuc). Jeżeli dziecko zbyt często zapada na ciężkie infekcje wtedy warto się zastanowić nad przyczyną. Często przyczyną takiego stanu są alergie - a więc konieczna jest wizyta u alergologa. Czasami też może to wynikać z zaburzeń dotyczących układu odpornościowego.

Pozdrawiam serdecznie