Jakie suplementy diety stosować w raku piersi?

Witam serdecznie Pani doktor,

dziękuję serdecznie za odpowiedź wyczerpującą na poprzednie moje pytania, ale rodzą się kolejne: proszę mi powiedzieć, jeśli mam dobre wyniki morfologii krwi przez cały okres trwania choroby (2 m-ce po mastektomii, 3 kursy chemioterapii przed operacją, 3 po operacji), mam niskie OB - 6 oraz badania ALT, AST, GLU, CREA, UREA, NA, CL, K - bardzo dobre, wszystko w normach, to może to świadczyć o tym, że choroba nie zdążyła na tyle zaatakować organizmu?

Boję się o przerzuty, wiem że sprawiają ból, ale czy zmieniają badania krwi i biochemiczne? Miałam RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej w kwietniu br. przed pierwszym cyklem chemioterapii schematem AC, guz się zmniejszył i mogłam być operowana. Powiedziano mi, że jeśli guz się zmniejszył to znaczy, że chemia działa i ewentualne mikroprzerzuty zostały również zniszczone. Niebawem mam powtórzyć RTG i USG.

Chciałabym zapytać o przyjmowanie dodatkowych preparatów, suplementów diety przy chemioterapii i radioterapii. Biorę F*** oraz piję sok z granatu - słyszałam o jego właściwościach hamujących podział komórek nowotworowych. Wspieram się czym mogę, poza tym wiem, że psychika w tej chorobie może zdziałać cuda, bo podobno: "medycyna jest bezradna jak pacjent ma wolę życia" :)

pozdrawiam, Beata

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Dobrze, że pozytywnie podchodzi Pani do całej sytuacji - psychika ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli chodzi o pani pytanie odnośnie wyników krwi, to powiem tak - niestety nie są one czułym wyznacznikiem tego czy nowotwór się dalej rozwija. Wyniki mogą zmienić się w zasadzie dopiero w sytuacji masywnego rozsiewu choroby, np. do wątroby, szpiku kostnego lub kości. Niemniej to, że ma Pani dobre wyniki jak najbardziej jest dla Pani korzystne, ponieważ Pani organizm lepiej zniesie chemioterapię.

Co do suplementów diety - lepiej wstrzymać się z nimi na okres chemioterapii, ze względu na to, że nie są do końca znane interakcje jakie mogą powstać przy równoległym ich stosowaniu. Oczywiście warto zadbać o dietę bogatą w warzywa, owoce dostarczającą dużo witamin i innych potrzebnych składników.

Pozdrawiam serdecznie