Karmienie dziecka Nan expert sensitive

Córka urodziła sie 31.03.2015-dostała 10 punktów,ważyła 3460,w dniu wypisu 3200.Przez 1m-c była karmiona piersią teraz podaje jej nan expert sensitive.Przez pierwsze tyg.przybierała na wadze ok 20dkg/tyg.20 kwietnia ważyła3.93 a 18 maja4.38.Wypija mało mleka-robie 90ml rzadko wypija wszystko często zostawia 10.20 a nawet 30ml.Często złości się przy jedzeniu,pręży,płacze,nieraz zasypia.Co może być tego przyczyną?Niepokoi mnie to.Pediatra wysłuchał ostatnio szmery na serduszku.Prosze o porade

Lek. Tomasz Budlewski

U dzieci często stosunkowo często wysłuchuje się szmery w sercu. Są to tzw. szmery niewinne, które nie są spowodowane wadą serca i zwykle pojawiają się u dzieci w czasie infekcji, gdy gorączkuje, mogą się pojawić gdy dziecko ma anemię. Niepokojące jest jednak to, że jak Pani pisze u dziecka pojawiły się problemy z karmieniem. Jeśli są one chwilowe to również mogą świadczyć o infekcji. Ale jeśli nie ustępują lub narastają to niepokojący objaw. Szczególnie proszę zwrócić uwagę czy dziecko MĘCZY się podczas karmienia tzn. je znacznie wolniej, poci się etc. Czy zauważyła Pani że trudniej, szybciej oddycha, wciąga międzyżebrza (zaciąga jakby skórę pomiędzy żebrami i pod nimi). Tego typu objawy mogą świadczyć (ale nie muszą!!!) o wadzie serca, która dopiero teraz się ujawniła. Dziecko musi być teraz pod baczną opieką pediatry. Jeśli występują niepokojące objawy proszę iść jeszcze raz do lekarza, dziecko powinno być pod stałą kontrolą.