Keidy wskazana jest operacja przepukliny pępkowej?

Witam. Piszę ponieważ mam problem z przepukliną pępkową. Jestem trzydziestodwuletnim mężczyzną. Nabawiłem się jej w tym roku w wakacje podczas remontu mieszkania. Lekarz w poradni wystawił mi skierowanie na operację i powiedział, że sam ma taką i jeśli mi będzie przeszkadzać albo boleć, to powinienem sobie ją zoperować. Chciałem się zapytać paru rzeczy. Czy rzeczywiście operacja jest konieczna tylko w przypadku odczuwania jakiegoś bólu bądź dyskomfortu? Jeżeli nie, to czy wolno mi wykonywać pracę fizyczną i ćwiczenia fizyczne mając niezoperowaną przepuklinę? Po trzecie, czy w przypadku gdybym zdecydował się na operację, to nie ma innej opcji na znieczulenie niż uśpienie pacjenta?

Lek. Michał Lenard

Zabieg nie jest bezwzględnie konieczny przy braku objawów. Jeżeli jednak nie podda się Pan operacji, to przy wysiłku fizycznym przepuklina może się zwiększać i dawać dolegliwości bólowe. Zazwyczaj podczas zabiegu jest możliwość znieczulenia bez usypiania, ale to zależy od kilku czynników, m.in. od możliwości szpitala, doświadczenia anestezjologa, Pańskiego stanu klinicznego. Sugerowałbym Panu mimo wszystko poddanie się operacji. Pozdrawiam!