Kiedy można starać się o ciążę po odstawieniu Izoteku?

Dzień dobry. Planujemy z mężem rozpocząć starania o dziecko. Mąż przez rok stosował Izotek, następnie przez kolejny rok ma stosować krem Aklief. Po jakim czasie od odstawienia możemy bezpiecznie zacząć starać się o ciążę? Ewentualnie jakie badania można wykonać, żeby sprawdzić czy dany preparat nie wpływa jakoś znacząco na organizm? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

izotek ma działanie teratogenne, czyli działa toksycznie na płód. W przypadku starań o ciążę lub podczas ciąży istnieje kategoryczny zakaz stosowania izoteku przez kobietę. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia płodu.

W przypadku stosowania izoteku przez mężczyznę nie zostało udowodnione, żeby wpływał on negatywnie na nasienie. Można więc dojść do wniosku, że można się starać o dziecko, przy kuracji izotekowej u mężczyzn. Warto również przeczytać ulotkę dołączoną do stosowanego preparatu.

Więcej informacji dotyczących działania izoteku znajdzie Pani w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/izotek-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-skutki-uboczne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zajscie-w-ciaze-podczas-kuracji-mezczyzny-izotekiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.