Kiedy należy wykonać szczepienie przeciw żółtaczce przed operacją?

Witam, Mam wyznaczony termin zabiegu w ramach chirurgii jednego dnia. Zalecono mi przed zabiegiem wykonanie różnych badań (np. określenie grupy krwi) oraz szczepienia przeciw żółtaczce. Nie dostałam żadnego skierowania. Czy o takie skierowania powinnam poprosić lekarza POZ? Na ile wcześniej przed zabiegiem powinnam wykonać szczepienie?

Według przepisów NFZ badania wymagane przed zabiegiem wykonuje oddział szpitalny, przez który zabieg będzie wykonywany. Z powodów organizacyjnych część badań lepiej wykonać ambulatoryjnie. Skierowanie na takie badanie wydaje lekarz, który kieruje pacjenta do szpitala, najczęściej jest to lekarz specjalista. Badanie grupy krwi nie jest refundowane przez NFZ jeśli jest wykonane w ramach poz. Szczepienie zwyczajowo wykonuje lekarz poz. Trzy dawki szczepionki, pierwsza, druga po miesiącu i trzecia po 6 miesiącach. Dwa tygodnie po drugiej dawce można bezpiecznie poddać się zabiegowi. Trzecia dawka jest dawką przypominającą dającą odporność na kilkanaście lat.