Kiedy po grzybicy można wykonać cytologię?

Dzień dobry, Chciałabym się dowiedzieć, ile dni od zakończenia leczenia grzybicy pochwy można wykonać badanie cytologiczne? Kilka dni później już można czy dłużej odczekać? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku wyleczenia zakażenia grzybiczego pochwy, należy wstrzymać się jeszcze przez 7 dni od ostatniej przyjętej globulki, zanim udamy się na wykonanie badania cytologicznego. Przyjmowane dopochwowo leki mogą w innym przypadku zaburzyć wyniki badania. W przypadku, gdy nie miałaby Pani pewności co do wyleczenia infekcji, należy zapytać o to lekarza, gdyż występowanie stanu zapalnego utrudnia odczyt preparatu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-jak-wazne-jest-to-badanie

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-na-podlozu-plynnym-nowa-jakosc-w-diagnostyce

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.