Kiedy po odstawieniu antykoncepcji stan skóry się poprawi?

Odstawiłam tabletki antykoncepcyjne około 3 miesiące temu, z dnia na dzień moja cera stała się cerą tłustą. Czoło, plecy i dekolt mam cały w krostach. Włosy również przetłuszczają się o wiele szybciej. Czy to z czasem się unormuje? Czy mam wrócić do brania antykoncepcji?
KOBIETA, 34 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić do zmian hormonalnych, te zaś mogą wpływać na stan skóry i włosów. Pigułki antykoncepcyjne często pomagają kontrolować poziom hormonów, co może poprawić wygląd skóry i włosów. Po odstawieniu, organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowego poziomu hormonów. Wówczas kobieta może zauważyć przetłuszczanie się skóry i włosów oraz pojawienia się trądziku.

Z czasem powinno się to unormować i raczej nie ma potrzeby wracać do antykoncepcji wyłącznie z tego powodu. Można natomiast umówić się do dermatologa.

Nasi eksperci wypowiadali się na podobne tematy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-tlusta-cera-i-tradzik-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tlusta-skora-i-wlosy-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pogorszenie-stanu-cery-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.