Kiedy po odstawieniu tabletek i krążka można zacząć starać się o dziecko?

Witam. Przez 5 lat przyjmowałam tabletki Y....., a przez ostatnie 5 m-cy krążek. Teraz chcę zrezygnować z krążka i zacząć starać się o dziecko. Czy będę miała problemy z zajściem w ciążę? Słyszałam, że długotrwałe przyjmowanie hormonów powoduje bezpłodność (szkoda, że żaden ginekolog o tym nie wspomina). Powinnam poprosić lekarza o wykonanie jakichś testów dotyczących płodności? Jak to jest? Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

To co napiszę może zabrzmi banalnie, ale dopóki Pani nie spróbuje, to się nie dowie. Tabletki antykoncepcyjne są środkiem hormonalnym i przyjmowane przez długi okres czasu mogą zmieniać zdolność organizmu do utrzymywania naturalnej równowagi hormonalnej, potrzebnej do zajścia w ciążę. Może tak być, ale nie musi. Jeżeli przez 12 miesięcy po odstawieniu tabletek nie uda się Pani zajść w ciążę, pomimo regularnego współżycia, może Pani zacząć szukać pomocy u specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie!