Kiedy próba ciążowa jest wiarygodna?

Dzień dobry Miałam "niebezpieczny" stosunek 30.12. Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej we wrześniu mam nieregularne miesiączki,więc nie wiem,czy był to okres płodny. 13.01 dostałam miesiączkę, wcześniej niż zakładałam,ale była to na pewno miesiączka. 18.01 zrobiłam test beta HCG z krwi i wynik oznaczał brak ciąży. Czy mogę mieć pewność,że nie jestem w ciąży? Słyszałam o kobietach,które miesiączkują w czasie ciąży i mam teraz obawy. Czy test z krwi po takim czasie jest wiarygodny? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

test beta HCG z krwi może być skuteczny dopiero od 6 do 10 dnia po zapłodnieniu, czyli zazwyczaj 6 - 10 dni po owulacji. Wtedy stężenie beta HCG podczas ciąży jest na tyle wysokie, że wykryje je test. Jeżeli zrobiła Pani test po dacie miesiączki, to powinien on wyjść wiarygodny i w opisywanym przypadku oznacza on brak ciąży.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w materiałach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/hcg

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/test-ciazowy-po-15-dniach-od-stosunku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.