Kiedy są dni płodne przy nieregularnych miesiączkach?

Mam pytanie, bo bardzo bym chciała zajść w ciążę, ale mam nieregularne miesiączki, więc nie wiem kiedy mam dni płodne?
W grudniu miałam 20, a w styczniu już 3, a wczoraj zauważyłam domieszkę krwi.

Bardzo proszę o odpowiedź

Witaminy w ciąży

Witam!

Zacznę od tego, że pary starające się o dziecko powinny współżyć regularnie, czyli 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste współżycie sprawia, że w nasieniu znajduje się więcej niedojrzałych plemników, natomiast przy rzadszych stosunkach zwiększa się ilość starszych (więc gorszej jakości) plemników oraz istnieje ryzyko przeoczenia dni płodnych.

Cykl dzieli się na 2 fazy: folikularną, w której dojrzewa pęcherzyk jajnikowy oraz lutealną, w której organizm przygotowuje się do implantacji zarodka. Granicę między nimi wyznacza owulacja. Przy nieregularnych cyklach długość drugiej fazy jest stała (około 14 dni) natomiast zmienia się czas trwania pierwszej. Na tej podstawie można wyliczyć kiedy odbyło się ostatnie jajeczkowanie (np. 31-14=17). Niestety nie da się przewidzieć terminu kolejnego. Komórka jajowa żyje około 24 godzin, ale plemniki przeżywają w organizmie kobiety nawet 4-5 dni. Dlatego przyjmuje się, że kobieta jest płodna przez kilka dni w okresie okołoowulacyjnym.

W celu wyznaczenia daty jajeczkowania w obecnym cyklu można skorzystać z dostępnych na rynku testów owulacyjnych (można je dostać w każdej aptece bez recepty). W ulotce znajduje się dokładna instrukcja jak i kiedy taki test należy wykonać.