Kiedy stężenie urobilinogenu może być poniżej normy?

Podobno Obniżone wartości stężenia urobilinogenu mogą świadczyć ozaburzeniach produkcji żółci lub zablokowaniu dróg żółciowych. Ale z tego co widzę norma na wynikach zaczyna się od 0. Kiedy więc stężenie urobilinogenu może być poniżej normy?

Urobilinogen to związek powstający w wyniku działania bakterii jelitowych z bilirubiny wydzielanej z żółcią do przewodu pokarmowego. Ten powstały urobilinogen wchłania się z jelita ponownie do krwi i jego cześć jest potem wydalana z moczem. W diagnostyce laboratoryjnej jest to drugorzędny parametr pomocniczy bardziej przydatny w wykrywaniu stanów kiedy powstaje nadmiar bilirubiny i urobilinogenu. W sytuacji kiedy jest całkowicie zablokowany odpływ żółci i zawartej w niej bilirubiny z dróg żółciowych do przewodu pokarmowego przez jakąś przeszkodę mechaniczną urobilinogen nie powstanie i nie będzie wykrywany w moczu. Jest to dla lekarza informacja, jeśli inne dane na to wskazują, żeby szukać przeszkody w odpływie żółci.