Kiedy zrobić badanie HCG przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Witam, mam pytanie związane z niepokojącymi objawami, jakie zauważyłam u siebie. Biorę od 5 miesięcy tabletki, stosunek miałam 9 marca, a krwawienie z odstawienia w normalnym terminie, tyle że było odrobinę inne niż poprzednie, bardziej skąpe ilościowo i kolorystycznie, choć trwało 5 dni. Badanie HCG zrobiłam 15 dni po stosunku w dniu rozpoczęcia kolejnego opakowania. Wynik negatywny 0,00. 17 dni po stosunku zrobiłam zwykły domowy test ciążowy - wynik neagtywny. Czy mogę być pewna wyniku? Czy, a jeżeli tak, to kiedy, powinnam powtórzyć badanie. Za 2-3 dni zwykły test czy jednak HCG? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Jeśli do tego podczas 7-dniowej przerwy wystąpiło u Pani krwawienie, to nie było właściwie potrzeby wykonywać testu ciążowego... Jeśli jednak nadal jest Pani zaniepokojona, to proszę go powtórzyć za 1-2 tygodnie. Każdy test ciążowy (laboratoryjny czy też domowy - płytkowy) jest oparty na wykryciu HCG. Test laboratoryjny ma nieco większą skuteczność, ale i test płytkowy jest wiarygodny.

Pozdrawiam!