Kłucie w piersi i nerwobóle

Od dłuższego czasu czułam kłucia w lewej piersi (dokładnie w górnej części), lekkie, bardziej przypominające nerwobóle. Miesiąc temu poczułam mocniejsze kłucia promieniujące bardziej przypominające skurcze przez jakieś 2 godz. Tydzień temu przez 3 dni i kilka dni temu znów jeden dzień. Po ustąpieniu skurczy przy naciąganiu ręki miałam ból jakby bolącego mięśnia, to samo przy mocniejszym dmuchaniu w chusteczkę. Ostatnio prowadziłam dość intensywny tryb życia. Często przeciążam lewe ramię zakupami i dźwiganiem wszystkiego lewą ręką. Przy samokontroli nic nie wyczuwam. Co może być powodem?

Witam serdecznie!

Kłucia, uczucie ucisku w piersi bardzo często jest spowodowane tym, co Pani podejrzewa czyli nerwobólem - podrażnieniem nerwów przebiegających w ścianie klatki piersiowej. Przyczyną nerwobólu może być nadmierne obciążenie kręgosłupa (zwłaszcza po jednej stronie), zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, a także stres.

Postępowanie w takim przypadku obejmuje przede wszystkim odciążenie kręgosłupa - nie noszenie ciężkich przedmiotów, równomierne obciążanie obu rąk. Warto także wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia - pływanie, pompki, pamiętając oczywiście o stopniowym wydłużaniu ćwiczeń, a nie narzucaniu od razu zbyt dużego tempa ani częstotliwości.

Warto oczywiście przy okazji wizyty u ginekologa poprosić o zbadanie piersi - jako postępowanie profilaktyczne.

Pozdrawiam serdecznie!