Kłujące bóle w lewym podżebrzu po jedzeniu a problemy z trzustką

Witam, od kilku tygodni miewam kłujące bóle w lewym podżebrzu. Ból nie promieniuje i nie jest też nie do zniesienia jednak zaczyna mnie martwić gdyż pojawia się coraz częściej. Najczęściej zaczyna boleć po jedzeniu i kilka godzin później przechodzi. Czytałam, że może to być problem z trzustką jednak nie spożywam alkoholu ani nie pale papierosów. W jaki sposób ewentualnie można podjąć leczenie? Czy konieczna będzie wizyta u lekarza czy może wystarczy zmienić dietę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, sugeruję kontakt z lekarzem POZ, który na podstawie badania klinicznego zadecyduje o dalszej diagnostyce. Dolegliwości mogą być spowodowane chorobą wrzodową dwunastnicy i konieczne może się okazać wykonanie gastroskopii. We własnym zakresie można również wykonać test na nosicielstwo H.pylori z kału (dostępny w aptece).