Komory mózgu znacznie poszerzone w USG

Moja córeczka urodziła się 8 miesięcy temu w 36 tygodniu ciąży z ciąży blizniaczej. Doznała wylewu dokomorowego okołporodowego 2 stopnia. Oto wynik ostatniego badaneia usg: wszystkie komory mózgu znacznie poszerzone; komory boczne, rogi czołowe i część środkowa szerokości każda ok. 12 mm, trzecia komora szer. 11 mm, komora czwarta szer. 10 mm. Szczelina międzypółkulowa przednia 7 mm. Struktury podwyściółkowe; w dnie prawej komory bocznej wzmożona echogeniczność. Obwód główki obecnie to 44 cm, a przy urodzeniu to 31 cm, mała rozwija się całkiem dobrze, jest tylko ciągle senna i bardzo się poci. Proszę odpowiedziedź, czy to wodogłowie? Dziękuję i pozdrawiam!!! Agnieszka

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania wskazuje na wodogłowie. Jest to najprawdopodobniej powikłanie krwawienia dokomorowego podczas porodu - krew 'tapetuje" układ komorowy i płyn m-r jest w sposób upośledzony wchłaniany. Zazwyczaj ten typ wodogłowia jest przejściowy. Obwód główki nie jest duży - mieści się w 50 centylu na siatce centylowej.

Ważne jest, by regularnie kontrolować, czy zmiany te mają tendencje do ustępowania, czy jednak się nasilają - w tym celu potrzebne jest powtarzanie usg przezciemiączkowego, ewentualna kontrola neurologa dziecięcego. Warto też by w warunkach domowych raz na 3 tygodnie, czy na miesiąc, mierzyć obwód główki i nanosić wartości na siatkę centylową.

Nadmierna potliwość u niemowlęcia często jest pierwszym objawem niedoboru witaminy D3, dlatego proszę skonsultować z pediatrą, czy dawkowanie witaminy D3 jest prawidłowe.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!