Konieczna operacja czy lepsze leczenie farmakologiczne?

Proszę o interpretację wyniku usg tarczycy: Stan po usunięciu pp i cieśni. Pl położony prawidłowo, niepowiększony - v 42 ml, o echostrukturze nieco niejednorodnej, z obecnością w cz. środkowej niewielkiego ogniska śr. 3-4 mm, litego, izoechogenicznego i z obj. "halo". Przepływy miąższowe prawidłowe. Patologicznych węzłów chłonnych szyi nie uwidoczniono. TSH 3,25 (0,23-4,50). Biorę L-tyroksynę 50. 5 lat temu miałam wycięty prawy płat z powodu dużego guza, nie był złośliwy. Kilka miesięcy po operacji stwierdzono u mnie Hashimoto. Czy konieczna jest operacja? Czy istnieje jakieś leczenie farmakologiczne w moim przypadku? Lekarz, u którego byłam, uznał, że operacja jest niewskazana, ponieważ jeszcze nie rodziłam dzieci i w przypadku usunięcia tarczycy mogą pojawić się komplikację. A leczenie farmakologiczne nie przyniesie efektu. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Nie istnieje, niestety, leczenie przyczynowe tego schorzenia. Jedynym sposobem terapii jest substytucja L-tyroksyny w przypadku występowania niedoczynności tarczycy. Ważne jest przy tym okresowe oznaczanie TSH i kontrola w poradni endokrynologicznej. Leczenie operacyjne wykonuje się rzadko, gdy wole jest bardzo duże - powoduje ucisk na okoliczne narządy i wywołuje dolegliwości.